A brutális és tartós hőhullámok miatt a bérlők és a vevők számára is fontos szempont lett az ingatlan megfelelő hűtése. Megnéztük, mennyit számít egy klíma az árban, és mit tehetünk, ha még nincs.
Számos melegrekord dőlt meg ezen a nyáron, és még nincs vége, augusztus utolsó hete is hasonlóan forrónak ígérkezik. A következő években hasonlóan forró és száraz nyári hónapokra kell felkészülni, ami azokat is az otthon megfelelő hűtésére ösztönzi, akiket eddig nem annyira zavart a meleg. A ventilátorok és kisebb teljesítményű mobilklímák sok esetben kevésnek bizonyulnak, nem véletlen, hogy egyre többen döntenek a split klíma mellett, ami nemcsak hűteni, hanem télen akár fűteni is tud. Bár a környezetre nézve ez sem a legideálisabb megoldás, ennek a megléte, illetve a lakás hűthetősége az ingatlanvásárlásnál is egyre fontosabb szempont.
A dél-alföldi régióban szerelnek fel legtöbben klímát
Magyarországon a 2022-es népszámlálás adatai alapján csak minden negyedik ingatlanban volt klímaberendezés, az arányok azonban jelentősen eltérnek attól függően, hogy melyik régiót nézzük. A dél-alföldi régióban például majdnem minden második ingatlanban van klíma, ezen a téren Szeged jár az élen, figyelembe véve az időjárási körülményeket, ez aligha meglepő. De nem sokkal marad el a Paks sem, emellett a Balaton környéki ingatlanoknál is számos klímás ingatlan található. A hűvösebb dunántúli megyékben, illetve az északkeleti régióban a kisebb településeken 10 százalék alatt van a klimatizált ingatlanok aránya.
Ezek az adatok visszaköszönnek az ingatlanhirdetéseknél is, a melegebb és szárazabb Alföldön jóval több klímás lakást hirdetnek, mint az ország többi részén, ezért először itt néztük meg, hogy van-e különbség a klímás, illetve a nem klímás ingatlanok árai között.
Szegeden egy klímával felszerelt, 50-60 négyzetméter közötti panellakás ára 32 millió forintnál kezdődik, de ha a központban keresünk jól hűthető, korszerű ingatlant, az árak 40 millió forint fölé is mehetnek. Klíma nélkül már 26 millió forintért is találhatunk ingatlant, ezeknél azonban általában hiányoznak a hűtési lehetőségeket szintén befolyásoló tényezők, mint például a korszerű nyílászárók.
Több millió forint is lehet a különbség az árak között
Az átlagosnál szintén nagyobb arányban klímás Pakson hasonló árakkal találkozhatunk, mint Szegeden, igaz, a választék jelentősen kisebb a város méretéből adódóan. Klíma nélkül 27 millió forintról, klímával felszerelve 30 millió forintról indulnak az ingatlanárak. A hirdetések alapján a klíma azonban csak egy szempont a sok közül, az árat nagyrészt az ingatlan állapota, felszereltsége és elhelyezkedése határozza meg.
Budapesten a meghirdetett lakások nagy részénél nincs beszerelt klímaberendezés, ahol viszont van, az ár 35 millió forinttól indul. Az átlag azonban ennél jelentősen magasabb, inkább 40-50 millió forint a jellemző az 50-60 négyzetméteres lakásoknál. Ha kifejezetten klíma nélkül keresünk ingatlant, akkor akár 30 millió forint alatt is kezdődhet az ár, de ezek a lakások jellemzően kevésbé korszerűek, nincsenek felújítva és valamelyik külső kerületben helyezkednek el.
Megnéztünk egy olyan várost is, ahol az időjárási körülmények miatt kevésbé elterjedt a klimatizálás. Egerben 29-30 millió forintról indulnak a klímával felszerelt lakások, illetve a belvárosi, felújított lakások ára akár az 40 millió forintot is elérheti, ha szintén az 50-60 négyzetméteres lakások között válogatunk. Klíma nélkül jelentősen nagyobb a választék, az alsó határ 20-22 millió forint, de az eladó lakások árának a zöme 25-30 millió forint körül alakul.
Hogyan hűthetjük a lakást klíma nélkül?
A nyári kánikulát beépített klímaberendezéssel lehet legegyszerűbben átvészelni, de a hátrányai ennek a megoldásnak is megvannak: jelentősen megdobja az áramfogyasztást, ami közvetlenül nagyobb kiadást jelent, közvetve pedig egy ördögi kört indít el, hiszen a több áram előállítása nagyobb szén-dioxid kibocsátással járhat (attól függően, hogy miből származik a többletenergia), ami még inkább hozzájárul a globális felmelegedéshez. Emellett a klímák olyan mennyiségű többlet hőt adnak le, különösen éjszaka, amely a nagyobb városok, lakótelepek lehűlését nehezítik meg. Röviden: minél melegebb van, annál többet használjuk a klímát, és minél többet használjuk a klímát, annál melegebb lesz kint.
Ha a környezetet is óvnánk, máshogy is tehetünk a meleg ellen, pofonegyszerű módszerekkel és odafigyeléssel is csökkenthetjük a lakásunk hőmérsékletét. Csodák persze itt sincsenek, de a bevált praktikák együttes alkalmazásával mérsékelhető néhány fokkal a benti meleg, illetve megakadályozható a nagy felmelegedés.
Sötétítés
Csökkenthető a forróság a lakásban, ha mindig besötétítünk, leengedjük a redőnyt a lakásnak azon részén, ahol éppen besüt a nap. Az erkélyen vagy teraszon is árnyékolhatunk, ezzel is mérsékelhetjük a közvetlen napfény hatását. Ha tetőtéri ablakaink vannak, akkor érdemes rájuk hővédő rolót venni, vagy már eleve ilyet beépíteni.
Szellőztetés
Érdemes kihasználni az éjszakai, hajnali lehűlés kínálta lehetőséget. Éjszaka és hajnalban minél jobban szellőztessük át a lakást. Nagyon nagy melegben a kinti levegő is későn hűl le, és már hamar felmelegszik, ezért például kora reggel ezért érdemes is felkelni esetleg hamarabb, hogy a szellőztetéssel érdemi hőmérséklet-csökkenést tudjunk elérni. Betörésbiztos helyen természetesen akár éjszaka is nyitva lehet az ablak, ajtó, és a szúnyogháló a tartósabb szellőztetést is lehetővé teszi.
Minél kevesebb hőt termeljünk!
Az elektromos készülékeket csak annyit és addig használjuk, ameddig mindenképpen szükséges, minimálisan ezzel is csökkenthetjük a hőkibocsátást. A belső hőmérséklet azzal is mérsékelhető, ha a lakáson kívül főzünk, sütünk, például a teraszon, erkélyen, nyári konyhában, és bent csak annyi hőt termelünk ezzel, amennyi elkerülhetetlen.
Ültessünk árnyékoló növényeket!
Ha van erkélyünk, teraszunk, tartsunk olyan növényeket, amelyek kitűnően bírják a forró, száraz időt, és még valamennyi árnyékot is adnak. Házépítésnél igyekezzünk minél több fát és nagyobb bokrot megőrizni a leendő épület körül. A kivitelezők gyakran tarvágással kezdenek vagy azt javasolnak, mert nekik így egyszerűbb a dolguk, de nem ők fognak a házban élni, hanem mi. A nagy fák nagy árnyékot is adhatnak, így azokat érdemes különösen óvni, ha egyébként nem veszélyeztetik az épületet.
Ha az új házunknál mi kezdjük a növénytelepítést, vegyük figyelembe azt is, hogyan hová érdemes olyan fákat ültetni, ami akár néhány éven belül is adhat már valamennyi árnyékot.